Naposledy aktualizováno: 23.01.2014 14:48:09
logo

Obecní knihovna Kejžlice

 

Obec Kejžlice se nachází v okrese Pelhřimov, v kraji Vysočina.

Leží v údolí 8 kilometrů severně od proslulého města Humpolce. V současné době má kolem 326 obyvatel.

 

První zmínky o obci pocházejí z roku 1378, tedy z doby na přelomu vlády dvou významných českých panovníků Karla IV. A Václava IV. Tehdejší obyvatelé nazývali obec Nová Ves. V roce 1397 byla  darována lipnickému kolegiu kanovníků pod jménem Kožlice. Malá Kožlá, tedy Kožlice, je zdrobnělina názvu Kožlí, jenž se nacházelo poblíž Ledče nad Sázavou. Odtud pocházeli někteří osídlenci a název si přinesli s sebou. Teprve v době mezi 15. a 16. stoletím získala obec současný název – Kejžlice. Kejžlice je jedinou obcí tohoto jména v celé České republice.

 

 

 

Kejžlice znak

 

 

 

 

 

Obecní knihovna se nachází v centru obce, v prvním poschodí obecního úřadu. Knihovna není největší, ale návštěvníkům poskytuje všechny potřebné služby. První zmínky o knihovně nejsou zcela známy. Současnou knihovnicí je paní Lenka Choutková. Tuto práci vykonává již řadu let ku spokojenosti návštěvníků i obce.

Knihovní fond k 31.12. 2013 čítá 1.061 svazků. Pro děti je k dispozici 496 svazků a pro dospělé 565 a to beletrie i naučné literatury. Knihovna má 53 čtenářů. Čtenáři však mají možnost využít širší nabídky. Několikrát do roka přiváží regionální oddělení  Městské knihovny v Pelhřimově další knihy. V roce 2013 jich dovezlo 307. A tak je opravdu z čeho vybírat. Knihovna měla na konci roku 563 výpůjček, t.j. 10.6 výpůjček na jednoho čtenáře.  Zejména pro děti  organizuje knihovna výtvarné dílničky, kde se děti věnují různému vyrábění. Jejich výrobky si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Paní Choutková, jako jedna z prvních v roce 2005, začala vkládat svůj knihovní fond do REKS.